HPV Testi

Genital siğillerin yani kondilom görülmesi hem erkekte hem de kadında HPV virüsü tanısını koydurur. Kadında HPV'nin neden olduğu rahim ağzındaki değişimler ise rutin yapılan smear testlerinde saptanır.
Smear testleri bazen, lezyon sahası yeterince taranmadığı veya yanlış yapıldığı taktirde, eksik sonuçlar verebilmektedir.
Smear da HPV'ye bağlı olduğu düşünülen değişimler saptandığında HPV'ye ait DNA incelemeleri de yapılması gerekmektedir ve bu şekilde de eğer var ise hangi tip HPV bulunduğu saptanabilir.
HPV testi partnerinde hpv şüphesi olan veya şüpheli bir cinsel teması olan veya daha önce HPv hikayesi olan kişilerde yapılmalıdır. Serviks kanseri tarama amacıyla smeasr testin yanında ek bir yardımcı test olarak HPV DNA test kullanımı bir çok merkezde yapılmaktadır. Almıştır. Ayrıca smear sonucu ASCUS VEYA CİN (agus, cin 1,cin2, cin3, lsil, hsil, lgsil, hgsil)gelen hastalarda hpv VARLIĞINI ARAŞTIRMAK VE BUNA GÖRE TEDAVİ VE TAKİP yapmak için de bir seçenek de HPV DNA testi kullanılmaktadır.
HPV testi vajina salgısından bir örnek alınarak yapılır. Bu salgıda HPV var ise tipini de saptamak mümkündür.Genital siğil varlığında , siğillerden 1-2 tanesinin genetik laboratuarına gönderilmesi ile de aynı şekilde tipi belirlenir.

HPV DNA PCR: Virüs genetik materyalinin (latent dönem dahil) saptanması temeline dayanan bir analizdir.
HPV DNA Genotipleme veye HPV Tipleme: HPV pozitif vakalarda virüs tipinin belirlenmesine yönelik yapılan analizdir.

Erkeklerde ise belirti vermeyen HPV'nin saptanması ne yazik ki mümkün değildir. Erkeklerdeki sessiz enfeksiyonu saptayabilecek bir test yoktur.HPV kan dolaşımına geçmediğinden ne erkeklerde ne de kadınlarda kanda bu virüsü saptamak mümkün değildir.

HPV Tedavi Merkezi İstanbul