HPV Tedavisi....

HPV tedavisi, HPV kesin tedavisi yoktur. HPV virüsünü kesin tedavi edecek ağızdan alınan veya lokal olarak kullanılan bir ilaç mevcut değildir. HPV virüsü kesin tedavisi kişinin bağışıklık sistemi ile olur.
Hekimin yaptığı virüsün yayılmasını ve bulaşmasını ve risk oluşturmasını sağlayan genital siğillerin tedavisini yaparak kişinin bağışıklık sistemine düşük vireminin oluştuğu bir ortamda virüsün vücuttan atılmasına olanak sağlamasıdır.
HPV Virüs birkez vücuda girdiğinde uzun yıllar burada kalır fakat ömür boyu taşıyıcılığı yoktor. Son yıllarda yapılan DNA incelemeleri hpv viruse ait genetik materyalin 3-4 yıl içinde vücuttan tamamen atılabildiğini ortaya koymaktadır. Ancak hangi kişilerde virusun kaldığı hangilerinde ise atıldığı tam belli değildir.Burada en önemli faktör kişinin bağışıklık sistemi ve HPV virüsünün Tipidir.
Virüsün ortaya çıkardığı patolojiler ise tedavi edilebilir. Bunlar genital siğillerin ve rahim ağzındaki hücresel değişikliklerin tedavisidir.Genital siğil yani kondilom varlığında bunlar yakılarak ya da dondurularak veya bazı lokal ilaçlar kullanılarak tedavi edilirler. Çok büyük boyuttaki genital siğillerin ise cerrahi olarak çıkartılması gerekebilir.

Cinsel Siğillerin tedavi edilmesi bir daha çıkmayacağı anlamına gelmez. Yeniden ortaya çıktıklarında, nüks ettiklerinde, tekrar tedavi edilmeleri gerekir.Bazı kişilerde , erkek veya kadın, siğil ortaya çıkıp tedavi edildikten sonra bir daha ömrü boyunca yeniden kondilom- siğil çıkmaz. Bazı hastalarda ise siğller sık aralıklarlaçıkar.HPV genital siğillerin bu derece farklı bir şekilde tekrarının olmasının nedeni büyük olasılıkla kişilerin bağışıklık sistemleri arasındaki farklılık ve HPV tipi dir.

HPV si olan ve yapılan smear testinde saptanan ve kolposkopik biopsi ile kesinleşmiş displazi varlığında(CİN1, CİN2, CİN3, ASCUS, LSİL, HSİL, LGSİL, HHSİL, AGUS) ise hastalığın şiddeti, hastanın yaşına göre takip veya LAZER, KRİYOTERAPİ, KOTER VEYA LEEP, konizasyon ya da rahimin alınması gibi tedaviler


HPV Tedavi Merkezi İstanbul