HPV belirtileri...

HPV belirtileri, HPV nadiren belirti verir. HPV virüsü genelde siğil veya başka bir lezyonu olmadığından hasta tarafından anlaşılmaz. Hastalığın bulgular görülmese bu semptomlar ortaya sonradan çıkabilirler ve hastalığı başkasına bulaştırmak mümkün olmaktadır . Kısacası HPV ile bir temas ve bulaşma olduktan sonra mutlaka hastalık ortaya çıkar diye bir kural yoktur, çıkmayabilir. Birçok kişide HPV vücudun immunite denilen kendi savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilir.Birçok kişide HPV vücudun immunite denilen kendi savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilir.
Veya kişi yıllarca hatta bazen ömrü boyunca hiçbir yakınma ortaya çıkmadan yaşayabilir fakat durum hastalığı yaymasına engel değildir ve ilişkide bulunduğu kişilere hastalığı bulaştırabilir. Bu duruma sessiz enfeksiyon da denmektedir.

HPV bulaştıktan sonra 2-6 aylık bir kuluçka devresini takiben genital bölge veya anüs etrafında sayıları ve büyüklükleri değişken kondilom adı da verilen siğillerin oluşmasıyla belirti verir. Oral seks sonucu ağız mukozasında da lezyonlar ortaya çıkabilir. Virüs bir kere vücuda girdiken sonra uzun yıllar sessiz kalabilir. Cinsel yönden aktif olan herkeste bu hastalık , enfeksiyon görülebilir ve birçok cinsel aktif kişi HPV virus için taşıyıcı olabilir.

HPV'nin en sık neden olduğu belirti genital bölgede görülen ve kondilom olarak da adlandırılan genital siğillerdir. Dış genital siğiller sıklıkla kabarıklıklar olarak hissedilebilir, ama bazıları çok küçük olup fark edilmeyebilirler. Genital siğiller her zaman kanser habercisi değildirler.
HPV ye bağlı bazı belirtiler rahim ağzı kanseri ile oluşabilir ve bu belirtiler cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanama, adetler arasında düzensiz kanama veya yanma ve kaşıntı olmaksızın inatçı anormal akıntıdır. Ancak tüm bu belirtiler başka nedenlerle de meydana gelebilir. Veya smear testinde rastgele anormal hücre tespit edilebilinir. HPV türüne bağlı olarak rahim ağzını oluşturan hücrelerde displazi adı verilir ve smearda ortaya çıkan CIN ve SIL gibi değişimlere neden olabilmektedirler. Yüksek dereceli anormallikler normale dönmeye pek meyilli değildir ve bazıları rahim ağzı kanserine sebep olabilirler.

HPV tanısı nasıl konur; Genital siğillerin veya diğer adı ile kondilomların deneyimli bir doktor görülmesi hem erkekte hem de kadında HPV tanısını kolaylıkla koydurur. HPV virusununun neden olduğu rahim ağzındaki değişimler (ASCUS, CİN1 ,CİN2, CİN3, LSİL, HSİL) ise rutin yapılan smear testlerinde saptanır.

Testler ve Teşhis HPV enfeksiyonunun teşhisi için;:
Görsel Muayene : Doktor tarafından yapılan muayenede siğil, kondilom veya lezyon mevcutsa anlaşılır
Asit Testi : özel hazırlanmış ve seyretilmiş bir asitli solusyon HPV enfeksiyonlu alanları beyaz yapan bir inceleme şeklidir. Bu, görmesi zor düz lezyonları görmede kolaylık sağlar.
Smear Testi, Pap test : Vajinal muayene esnasında rahim ağzından hücre örneği alınıp patolojik inceleme işin laboratuvara gönderir
HPV DNA Testi : HPV testi ile rahim ağzından alınan hücreler sayesinde düşük ve özellikle yüksek riskli HPV virüsünü ortaya çıkabilmektedir. Erkeklerde ise belirti vermeyen HPV'nin saptanması ne yazik ki mümkün değildir. Erkeklerdeki sessiz enfeksiyonu saptayabilecek bir test yoktur.HPV kan dolaşımına geçmediğinden ne erkeklerde ne de kadınlarda kanda bu virüsü saptamak mümkün değildir
HPV Tipleme: Rahim ağzından alınan sıvıda veya hem erkek hem de kadında mevcut genital siğillerden biri veya birkaçı genetik laboratuarında incelemede bulunarak HPV virüsü tipi belirlenebilmektedir.

Unutmamak gerek ki; HPV virüsü ile enfekte olmuş insanların çoğunda bu hastalığa ilişkin semptomlar veya sağlık problemleri gözlenmeyebilir. Hastaların %90'ından fazlasında ortalama 3-4 yıllık bir süreç içerisinde bağışıklık sistemi tarafından doğal olarak vücuttan temizlenir. Ancak, hangi hastalarda HPV'e bağlı kanser veya diğer sağlık problemlerinin gelişeceğini önceden bilmek mümkün değildir.Bu sebeple HPV sorunu veya şüphesi olan kişilerin HPV ile ilgilenen doktor veya merkezlere başvurarak gerekli tedavi, inceleme ve takipleri yaptırmalıdırlar.

HPV Tedavi Merkezi İstanbul