Gardasil ve Cervarix

HPV Aşıları; HPV cinsel yolla bulaşan virüsler içinde en sık olanıdır. 120'den fazla tipi vardır. Gelişmiş ülkelerde cinsel aktif kadın ve erkeklerin yarıya yakını hayatlarının bir noktasında bu virüsle karşılaşırlar. HPV çoğunda bağışıklık sistemi sayesinde, herhangi bir probleme sebep olmadan kaybolur. HPV kaybolmadığı kişilerde ise bazen herhangi bir bulgu vermeyebilse de, bazen de genital siğil ve kanserin de en önemli etkenidir.
HPV Tip 16 ve HPV 18, kanser yapma potansiyeli yüksek tipler iken,HPV tip 6 ve HPV tip 11'in kanser yapma potansiyeli düşüktür ve daha çok genital siğillere yolaçarlar. Rahim ağzı kanseri dışında makat kanserlerin %90’ından, vulva , penis, vajina kanserlerinin %30’ından, boğaz- farenks kanserlerinin %12’sinden ve ağız kanserlerinin %3’ünden maalesef HPV sorumludur.

Tüm bu nedenlerle HPV yayılımının etkin bir aşı ile azaltılması toplum açısından çok önemlidir. 2 aşı vardır; Cervarix ve Gardasil .Her iki aşı da kanserojen tipler olan HPV 16 ve HPV 18' e karşı etkindir, her iki aşı da güvenlidir, her iki aşı da enjeksiyon şeklinde ve 3 doz yapılır, her iki aşı da kanser öncüsü patolojileri önleme de benzer derecede etkendir.

HPV aşılarının farkları ise, aşılardan sadece Gardasil daha çok siğillerden sorumlu olan HPV 6. ve HPV11. tiplere karşı da etkindir.
Cervarix ve Gardasil, 9 - 26 yaşlar arası kadınlarda ruhsatlı, güvenilir ve etkindir. Rahim ağzı kanserinden korunmak amacıyla 11 - 12 yaşına gelen her kıza 3 doz yapılması önerilmektedir. İlave olarak, Gardasil, 9 - 26 yaşlar arası erkeklerde de ruhsatlı, güvenilir ve etkindir. 11 - 12 yaşına gelen her erkeğe 3 doz yapılması önerilmektedir.

Sadece Gardasil erkeklerde denenmiş ve ruhsatlandırılmıştır. Aşıların içindeki ilave maddeler de farklıdır.Çocukluklarında 3 doz yapılmamış 13 -26 yaşlar arası erkeklerde de aşı önerilmektedir. 26 yaşını geçen, eşcinsel veya biseksüel veya bağışıklık sistemi zayıflamış erkeklerde de aşı yapılmalıdır.

Gebelikte yapılmamalıdır ve gebelerde bilmeden uygulanan aşılar ile bebeklerde herhangi olumsuz bir etkiye rastlanmasa da, gebelerin aşıyı doğum sonrasına ertelemeleri önerilmektedir.


HPV Tedavi Merkezi İstanbul