Genital Sigil, Kondilom

 
Genital siğil nedir; Genital siğil HPV virüsü yani human papilloma virus ile oluşan kondilom (condyloma accumunata) olarak da isimlendirlen lezyonlardır. HPV cinsel yol ile bulaşan ve genital siğil olarak bilinen kondilom’ ların oluşmasından sorumlu olan bir çeşit viral bir enfeksiyondur. Tekrarlama eğiliminin olması çoğu zaman kadının hem de erkeğin moralini bozar. Görülme sıklığı hızla artmaktadır ve Amerika Birleşik Devletleri’nde cinsel ilişki ile geçen hastalıklar arasında üçüncü sıradadır.

HPV virüsü sadece genital siğillere neden olmaz. Bu virusun 120 den fazla değişik alt grubu vardır ve bu gruplardan bazılarının serviks yani rahim ağzı kanserine, anüs kanserine, penis kanserine ve boğaz kanserine de neden olduğu bilinmektedir. Aslında çoğu enfeksiyon belirti vermeden geçirilir. Kişinin bağışıklık sistemi bu virüs ile başedebilir ve belirtiler ortaya çıkmadan hastalık etkisiz hale getirilir. Ancak bu başarı HPV'nin tehlikesiz olduğu sonucunu çıkarmaz.Genital siğiller, HPV enfeksiyonu sonucu hem kadında hem de erkekte daha sıklıkla cinsel- genital bölgede, makat etrafında ve nadiren de ağızda oluşur. Bu siğiller ,kondilomlar yapıları Human karnıbahar görünümünde, bazen tek , bazen çok sayıda, bazen toplu iğne başı kadar ufak, bazen de 4 cm çapına , bazen de dev kondilom olarak da isimlendirlen çok büyük boyutlara erişebilen ağrısız kitleler dir.

Genital siğil beliritleri, bulguları, kondilom şikayetleri nedir; Genital siğiller herhangi bir şikayete yol açmazlar yani kaşıntı, ağrı gibi belirtileri yoktur. Beyaz renkli, üzeri pürtüklü, et parçalarıdırlar.Bazı hastalarda ise siğiller çıkarken kaşıntı ve batma hissi olması çok tipiktir. Bunlar kişinin kendisi tarafından görülebilir ya da elle hissedilebilir. Zaman zaman dışarı kabarık olmayıp düz olarak bulunurlar, flat kondilom olarak adlandırılırlar. Tedavi edilmediği taktirde genital siğillerin davranışı kişiden kişiye çok değişkenlik gösterir. Bazen bu kondilomlar çok az sayıda oluşur ve uzun süre aynı kalabilir, bazen hızla yayılarak çoğalır ve ilerler ve belirli bir süre sonra kendiliğinden kaybolabilirler.
HPV ile temas ve bulaşma olduktan sonra mutlaka genital siğil ortaya çıkmaz, böyle bir kural yoktur.Aslında bir çok kadın ve erkekte HPV vücudun kendi bağışıklı,savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilir. Kişi yıllarca hiçbir yakınma ortaya çıkmadan yaşayabilir. Ancak bu durum hastalığı yaymasına engel değildir ve ilişkide bulunduğu kişilere hastalığı ve siğilleri bulaştırabilir.Genital siğil oluşumuna sebep olan ve kendinde hiç bir belirti vermeden hpv taşıyan kişilere de portör adı verilmektedir.

HPV Virüsü Nasıl Bulaşır? Genital Siğil Nasıl Oluşur; HPV cinsel yolla bulaşan en sık hastalıktır. Cinsel bölgeyi enfekte eden HPV' ler temas yolu ile kolayca yayılırlar. HPV' nin bir kişiden diğerine bulaşması için mutlaka tam bir ilişki olması gerekmez. Enfekte olan cilt bölgelerinin birbiri ile teması ile de hastalık bulaşabilir. Tam bir cinsel ilişki olmadan dışarıdan "sürtünme" yolu ile gençlerde de sıklıkla bulaşabilmektedir.
Bulaşma olduktan sonra bulgular bazen birkaç ay, bazen de birkaç yıl sonra ortaya çıkabilir. Hatta bazen virüs yıllarca hiçbir bulgu vermeden vücutta kalabilir. Hastaların büyük bir kısmında 2-6 ay içinde belirti verir. Aktif genital lezyonların varlığında bulaşıcılık en yüksektir. Siğiller ortaya çıkıp tedavi edildikten sonra yeniden siğil çıkmadan geçen dönem ne kadar uzunsa bulaştırıcılık da o oranda azalmaktadır.
Kondilomların bulaşması genital HPV hastalığı taşıyan bir bireyle girilen her türlü cinsel ilişki ile mümkün olabilir. Virüs, ilişki sırasında ciltte ortaya çıkan mikroskopik yırtıklar ve sıyrıklar vasıtası ile ciltten cilde temas yolu ile bulaşır. Virüsün erkek menisi içinde de saptanması vücut sıvılarının teması yolu ile de bulaşabileceğini düşündürmektedir. Virus ile temas eden herkeste enfeksiyon bulguları ortaya çıkmaz, ancak kondülom ortaya çıkan bireylerin % 60-90'ının partnerinde de virüs olduğu saptanmıştır. Virüs bir kere vücuda girdikten sonra uzun yıllar sessiz kalabilir. Cinsel yönden aktif olan herkeste görülebilir ve bir çok cinsel aktif kişi HPV virüsü için taşıyıcı "portör" olabilir.

Genital siğil tanısı nasıl konur; Genital siğil tanısı yapılan basit bir muayene esnasında doktor tarafından lezyonların görülmesi ile konur. Bazen asit içeren bazı solüsyonlar uygulanarak ciltteki renk değişikliklerinden genital siğil olup olmadığı anlaşılabilir. Şüphe durumunda veya kesin tanı için kondiloma yapısında bir lezyonun olmadığı anlamak için büyüteç benzeri kolposkop adı verilen bir cihaz ile incelenmesi ile tanı konabilir. Cinsel siğil tanısı konan kişilerin partnerleri de mutlaka muayene olmalı ve gerekir ise genital siğiller için tedavi edilmelidir. Çünkü tedavi edilmemiş bir eş enfeksiyonun sürekli yeniden bulaşmasına ve siğillerin neden olabilir. HPV kan dolaşımına geçmediği için gözle görülmeyen siğilleri anlama ve hpv tepsi etmek için kan testi yapılması anlamsızdır çünkü kanda bu virüsü saptamak mümkün değildir.

Genital Siğil Tedavisi; Genital siğil tedavisi nasıl yapılır. Genital siğil tedavisinde lezyonları yok etmeye yönelik çeşitli yöntemler kullanılabilir. Elektrokoterizasyon (elektrik akımı ile yakma), kiryoterapi (dondurma), LEEP ,lazer tedavisi, bistüri ile cerrahi olarak çıkartma gibi teknikler kullanılabilir. Ayrıca Aldara - imiqumod isimli bir madde içeren kremler veya Podofilin kremi sürülerek lezyonlar yok edilebilir. Siğillerin tekrarlama riski yüksektir ve her hastada aralıklarla ortalama 2-4 kez tedavi gerekir. Bazı kişilerde genital siğil ortaya çıkıp tedavi edildikten sonra bir daha ömrü boyunca yeni siğil çıkmaz. Bazı kişilerde ise sık aralıklarla genital siğiller çıkar. Kişiler arasında bu derece fark olmasının nedeni büyük olasılıkla bağışıklık sistemleri arasındaki farklılık ve değişik hpv türleri dir.
Genital siğillerin tedavisinde, kondilom tedavisi için özet olarak tedavi yöntemini ve şeklini doktor seçecektir. Her tedavi şeklinin avantaşı ve dezavantajı vardır.

Genital siğillerden korunmak için; Genital siğil riskini azaltmanın en etkili yolu birden fazla sayıda partner ile birlikte olmamak ve güvenli seks tir. Ancak bunun mümkün olmadığı durumlarda prezervatif tam koruma sağlamasa da yine de en etkili önlem yoludur. Prezervatif genital siğillerin yanı sıra cinsel yolla bulaşan Herpes, AIDS'de dahil olmak üzere pekçok hastalığa karşı koruma sağlar. Siğiller kondomun kapladığı bölge dışında da bulunabildiğinden prezervatif zaman zaman etkisiz kalabilir bunu da göz önünde bulundurmak gereklidir.
Genital siğil şüphesinde mutlaka muayene olun ve partnerinizi de hpv enfeksiyonu konusunda uyarın!!

HPV Tedavi Merkezi İstanbul