Gebelikte HPV...

HPV genital siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan bir virüstür. Doğurganlık yaşındaki tüm kadınlarda çok sık görülür ve cinsel yolla bulaşır. Bu kondilom olarak da adlandırılan genital siğiller, toplu iğne başı kadar küçük ya da 2-4cm çapında olabilecek kadar büyük yapılardır ve rahim ağzı kanseri ile de hpv ilişkilidir.
Virüs vücuda bir kesikten, bir sıyrıktan veya derinin en üst tabakasında hissedilmeyen bir yaradan girerek ve Hpv enfeksiyonu gerçekleşir. HPV virüs öncelikle cilt cilde temasla bulaşır. Cinsel siğil ve alakalı lezyonlara sebep olan HPV enfeksiyonları cinsel ilişki ile bulaşır. Nadiren, virüsü taşıyan bir anne doğum sırasında bunu bebeğine bulaştırabilir.
HPV kan dolaşımına geçmediği için, bu virüsü alınan kan testlerinde saptamak mümkün değildir. Bu sebeple zaten anne karnındaki bebeğe kan yolu ile geçişi de mümkün değildir. HPV enfeksiyonu hamilelik döneminde anneden bebeğe geçmemektedir ama normal doğum sırasında bebeğe doğum kanalından bulaşma riski büyüktür. Dolayısıyla genital siğil görülen hamilelerde doğum şekli sezaryen olmalıdır.
Doğum esnasında bebeğe bulaşan HPV enfeksiyonu, bebeğin solunum yoluna yerleşerek bir kanser türüne sebebiyet verirler.Vajinal yolla normal doğumda bebeğe HPV 6 ve HPV 11 bulaşmasının mümkün olduğu bilinmektedir. Ortalama her 400 HPV virüsü ile enfekte olup genital siğil leri bulunan ve normal doğum yapan hamileden 1 tanesinin bebeğinde bu tümöral yapı gelişir ve bebek için de ölümcüldür. Bir tıbbi yayına göre ise normal doğum sonrası genital siğilleri olan bir anneden çocuğa -laringeal papillomatozis- oluşma olasılığının 1:80 ile 1:500 arasında değiştiği kabul edilmekte dir
Hamilelik öncesinde yapılan Smear testi ve yapılması gereken planlı gebeliğin getirdiği kontroller, bir çok enfeksiyonu engeller. Anne ve bebek için sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirilmesine yardımcı olduğu gibi, bebeğin doğum sonrası yaşantısında bile etkisi olmaktadır. Gebelik sırasında da daha önceden genital siğil öyküsü olan ya da hamile liğinde kondilom tespit edilen anne adayları mutlaka ilk 3 ay içinde Pap Smear testi yaptırmalıdır. HPV normal doğum esnasında bebeğe bulaşabildiği gibi hamilelik döneminde de çıkan veya önceden var olan genital siğillerin aşırı büyümesi bazen doğum kanalının tıkanmasına neden olur ve vajinal yolla normal doğum nadiren de olsa imkansız hale gelir.
Gebelikte genital siğiller tedavisi; Hamilelikte genital siğil , HPV tedavisinde koterizasyon ,kriyoterapi ve nediren de olsa dışarıdaki lezyonlarda trikloro asetik asit uygulanabilir. Hamilelikte siğil tedavisinde en iyi yöntem eğer genital siğiller çok yaygın değilse lokal anestezi ile yapılan koterizasyon veya leep yöntemidir . Günümüzde bir çok merkezde dış genital bölgede siğilleri olan gebelere hpv tedavisi lazer planlanmaktadır.
Gebelikte lokal olarak kullanılan genital siğili ilaçları kullanırken dikkat etmek gerekir ve bir çoğu kesinlikle hamilede genital siğil tedavisi için kullanılmamalıdır, bunlar bebek için zararlı ve toksiktirler.Gebede genital siğiller ancak bir kadın doğum uzmanının önerisi, gözetimi ve görüşü doğrultusunda tedavi edilmeleri gerekmektedir.

HPV Tedavi Merkezi İstanbul